Garnki Gerlach – jak wybrać i czym kierować się przy wyborze?

Marka Gerlach znana jest w naszym kraju od wielu lat. Nie każdy wie, że jej historia zaczęła się w roku 1824. Wtedy to Samuel Gerlach rozpoczął produkcję noży i narzędzi chirurgicznych. Obecnie, po wielu latach istnienia na rynku, marka Gerlach jest bardzo ceniona, a produkty sygnowane tym znakiem uznawane za jedne z lepszych, jednocześnie też niedrogich. Popularnością cieszą się nie tylko sztućce Gerlach, ale i garnki. Ich wybór jest spory, więc pytanie jak wybrać garnki Gerlach jest całkowicie zasadne.

Garnki w zestawie czy na sztuki? 

W sprzedaży dostępne są zarówno różnego rodzaju zestawy garnków Gerlach, jak i garnki i patelnie sprzedawane na sztuki. W zestawach nie ma garnków do gotowania na parze czy też profesjonalnych garnków do makaronu lub szparagów. Jeśli więc w naszej kuchni potrzebne są tylko niektóre garnki Gerlach, zakup na sztuki jest lepszym wyborem. Ten, kto chce posiadać komplet garnków, w których będzie mógł przygotować wiele potraw, powinien zdecydować się na jeden z zestawów. Zakup garnków w zestawie jest też bardziej opłacalny. Zestaw kosztuje znacznie mniej niż te same garnki sprzedawane na sztuki. 

Garnki ze stali nierdzewnej czy z aluminium?

Firma Gerlach oferuje garnki ze stali nierdzewnej i garnki z aluminium, pokrywane specjalnymi powłokami. Czy wybrać garnki Gerlach ze stali czy z aluminium? Nie ma konkretnej odpowiedzi na to pytanie. Te ze stali nierdzewnej najczęściej są w kolorze srebrnym i nie są pokrywane żadnymi powłokami. Charakteryzują się ponadczasowym wyglądem i doskonale pasują do każdej kuchni i to bez względu na jej wystrój. Garnki z serii Granitex wykonane są z aluminium i pokrywane specjalną powłoką w kolorze granitu. Nie do każdego wystroju kuchni będą więc pasować. 

Garnki Gerlach stali nierdzewnej są bardzo wytrzymałe. Stal dłużej się nagrzewa, ale też dłużej utrzymuje ciepło. Aluminium szybciej się nagrzewa, ale też szybciej stygnie. Podejmując decyzję, trzeba więc zastanowić się, które będą odpowiedniejsze. Do szybkiego gotowania z pewnością aluminiowe. Do przyrządzania różnych potraw, które często będą podgrzewane, lepsze są garnki ze stali. 

Zawartość niklu ma znaczenie

Garnki ze stali wykonane są z materiału z domieszką niklu, który między innymi zapobiega korozji. Niektóre osoby są jednak na nikiel uczulone. Jeśli w naszej rodzinie są takie osoby, warto wybierać garnki Gerlach stalowe, ale bez niklu. Takie garnki są oznaczane symbolem 18/0. Oczywiście w tej sytuacji można też wybrać garnki aluminiowe.