Majeranek- właściwości i zastosowanie w kuchni

Lebiodka majeranek jest rośliną znaną i cenioną w wielu krajach, a jej uprawy można spotkać w różnych zakątkach świata. Poniżej podpowiadamy więc jakie są właściwości i możliwe zastosowania tej niepozornej rośliny w naszych kuchniach.

Majeranek- najważniejsze fakty

Origanum majorana, czyli lebiodka lub majeranek ogrodowy przybył do nas z krajów śródziemnomorskich, ale dzięki wielu właściwościom leczniczym i smakowym, zadomowił się tu na dobre, podobnie jak w wielu innych krajach Europy i świata.
Jego liście bogate są w cenne olejki eteryczne, które znakomicie wspomagają działanie układu pokarmowego, poprzez pobudzanie produkcji żółci oraz soków trawiennych. Napar z majeranku stosuje się tradycyjnie w walce z bólami głowy, zbyt wysokim ciśnieniem, bólami brzucha czy biegunce. Działa także uspokajająco i wspomaga walkę z problemami skórnymi.

Jakie są zastosowania majeranku w kuchni?

Ale najczęściej majeranku używamy w naszych kuchniach, do wyboru mamy świeże rośliny lub suszone listki, które są najbardziej popularną opcją. Zioło to ma delikatny, nico gorzkawy smak i intensywny, słodkawo- korzenny zapach, jest używane do przyprawiania i dekorowania potraw.
Majeranek szczególnie polecany jest do tłustych i ciężkich mięs oraz potraw, takich jak gęsina, baranina, bigos, żurek, zupa fasolowa czy grochówka. Często dodaje się go też do wyrobów masarskich i dań z roślinami strączkowymi, co ma na celu zminimalizowanie wystąpienia wzdęć i gazów. Razem z lubczykiem, szałwią i oregano stanowi świetne i zdrowe urozmaicenie przypraw do ryb, mięs i warzyw.