Na co zwrócić uwagę wybierając miarki kuchenne?

Miarki kuchenne są dość prostymi akcesoriami, ale nie oznacza to wcale, że wybranie porządnych produktów jest prostym zadaniem. Aby dokonać udanego zakupu należy zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów, które dokładnie opisano w niniejszym artykule.

O czym należy pamiętać?

Aby dobór optymalnych proporcji przebiegał sprawnie należy zwrócić szczególną uwagę na czytelność skali. Jak łatwo się domyślić wszystkie oznaczenia miar koniecznie muszą być dobrze widoczne. Najlepszym rozwiązaniem są oczywiście miarki, które skalę mają wyżłobioną bezpośrednio w naczyniu. Jest to bardzo praktyczne i niesłychanie wygodne rozwiązanie. Dzięki wyżłobieniu nie ma ryzyka, że skala zetrze się w wyniku długotrwałego użytkowania. Niestety przy malowanej skali mogą pojawić się problemy przy wysokich temperaturach albo przy czyszczeniu środkami czyszczącymi. Najlepszym wyborem są miarki, które mają skalę zapisaną nie tylko w europejskim systemie miar, ale również w angielskim. Wynika to oczywiście z tego, że wiele przepisów korzysta z różnych systemów miar.

Jak stosować przelicznik?

Jak wspomniano powyżej wiele starych przepisów niestety nie podaje ilości składników w milimetrach albo gramach. W przepisach znaleźć można miary typu jedna łyżeczka albo jedna szklanka. Na pierwszy rzut oka w odmierzeniu takiej ilości nie powinno być żadnego większego problemu. Niestety produkty używane w kuchnie mogą mieć zupełnie różne wagi pomimo tego, że pojemność jest identyczna. Aby idealnie odmierzyć wybrane produkty warto skorzystać ze sprawdzonego przelicznika. Jedna łyżeczka to oczywiście 5 ml, a jedna łyżeczka stołowa to około 15 ml. Jeżeli chodzi o jedną szklankę to ma ona pojemność 250 ml.

Jakie są najpopularniejsze miarki kuchenne?

Najpopularniejszymi miarkami kuchennymi są oczywiście łyżki, dzięki którym można precyzyjnie odmierzyć nawet najmniejszą ilość produktów. Łyżeczki są niezbędne podczas bardziej skomplikowanych dań, gdzie jak powszechnie wiadomo liczy się szczególna dokładność. Wielu renomowanych producentów oferuje zestawy łyżek. Modele tego typu zaprojektowane są w taki sposób, aby mniejsze łyżki można było wkładać w większe łyżki. Jako miarki kuchenne (więcej) można wykorzystać także miski, kubki i dzbanki, które oferują znacznie większą pojemność. Tego typu miarki wykorzystywane są między innymi do przygotowywania ciast, zup, naleśników albo sosów. Warto wspomnieć także o tym, że miarki tego typu można wykorzystać do wielu innych zadań. Uniwersalne naczynia sprawdzą się na przykład przy zagniataniu ciasta na pierogi, czy też do blendowania różnorodnych składników na zupę-krem.