worki-do-gotowania-sous-vide-do-pakowarek-komorowych-250x350-mm

Pakowanie próżniowe – zalety i wady

Pakowanie próżniowe to bardzo chętnie wykorzystywana metoda wydłużenia przydatności do jedzenia określonego rodzaju produktów. Zanim jednak udamy się na zakupy w cel kupienia odpowiedniego rodzaju maszyny i woreczków do pakowania próżniowego, warto się zastanowić, jakie są wady i zalety tej techniki. Może się bowiem okazać, że minusy będą zbyt poważne.

Najważniejsze zalety

Co powoduje, że woreczki do pakowania próżniowego (zobacz przykładowe takie) cieszą się tak dużą popularnością i znaleźć je można w praktycznie każdym sklepie spożywczym? Jak się okazuje, dają one naprawdę ogromne możliwości w zakresie zabezpieczenia żywności przed zniszczeniem. Specjalna konstrukcja woreczka umożliwia odessanie z niego powietrza, dzięki czemu zawartość przechowywana jest w bezpiecznych warunkach. Znacznie ogranicza to zużycie jedzenia i ryzyko jego zepsucia się. Naprawdę dużą korzyścią jest to, że tak zapakowane jedzenie może bez utraty smaku, zapachu czy też bez zmiany konsystencji leżeć wiele czasu.
Jaka jest jeszcze bardzo ważna korzyść płynąca z używania takich woreczków? Nie można nie zauważyć, że są one bardzo uniwersalne. Bez najmniejszych problemów można w nich przechowywać produkty sypkie, czyli np. mąkę, lecz także stałe, czyli mięsa, sery itd. Co ciekawe, nic nie stoi na przeszkodzie, aby w woreczku zamykać całe przygotowane posiłki.

Czy istnieją jakieś wady?

Widząc olbrzymie zalety, które towarzyszą korzystaniu z takich woreczków próżniowych, wiele osób zastanawia się nad tym, czy mają one jakieś wady. Czy używanie ich wiąże się z jakimikolwiek minusami?
Jak się okazuje, jedną z najważniejszych wad jest oczywiście cena takiego woreczka. Jego koszt to nawet kilkadziesiąt złotych za sztukę, a dodatkowo jest on jednorazowy. Sporym problemem bywa także zakup specjalnej maszyny, która odsysa powietrze z woreczków. Może ona kosztować nawet kilkaset złotych.