Piołun- właściwości i zastosowania

Psia ruta, pańskie ziele, absynt- wszystkie te nazwy odnoszą się do jednej, niepozornej rośliny, która posiada wielką moc i fachowo nazywana jest bylicą piołunem. Może ona wspomóc nasz organizm czy wzbogacić smak potraw, ale uwaga: stosowana niewłaściwie może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie!

Właściwości psiej ruty

Piołun (https://planteon.pl/zielarnia/ziola-na-pasozyty/piolun-ziele-ciete) jest znaną i cenioną od wieków rośliną leczniczą, stosuje się go podczas problemów z układem trawiennym (niestrawność, biegunka, wzdęcia), w walce z groźnymi pasożytami czy podczas bolesnych miesiączek u kobiet. Ponadto wykazuje on działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne, dlatego można stosować go w celu ogólnego wzmocnienia organizmu.

Piołun można wykorzystać także w podczas przygotowywania potraw

Chociaż dzisiaj pańskie ziele nie jest powszechnie wykorzystywane w kuchni, to dawniej dodawano je na przykład do sosów czy herbaty. Posiada ono intensywny ziołowy zapach i bardzo gorzki smak, dlatego jako przyprawę należy stosować je w naprawdę niewielkich ilościach. Dziś, poza lecznictwem, używa się go głównie do wzbogacanie aromatu likierów, wódek czy win.

Uwaga na dawkowanie!

Piołun jest silnym ziołem i pozytywnie wpływa na ludzki organizm tylko używany w niewielkich dawkach. Zarówno napar jak i nalewki czy soki dawkuje się łyżeczkami i stosuje się przez krótki czas. Przedawkowanie może bowiem prowadzić do zatrucia organizmu, objawiającego się wymiotami, biegunką, halucynacjami czy zawrotami głowy. Przed zaczęciem zażywania każdego zioła najlepiej skonsultować się z zaufanym lekarzem, farmaceutą lub doświadczonym zielarzem.