Jak wybrać młynek do kawy?

Zdecydowana większość osób codziennie pije kawę. Jest to pyszny napój, który nie tylko dodaje energii, ale także pozwala się zrelaksować i oderwać na chwilę od obowiązków. Najlepiej smakuje świeżo zmielona kawa, której aromat unosi się po całym domu. Jak wybrać młynek do kawy? Na co warto zwrócić uwagę podczas zakupów?

Świeżo mielona kawa – aromat, który zachwyca każdego

W sklepach dostępnych jest wiele gatunków kaw. Można znaleźć kawy rozpuszczalne, z mlekiem i cukrem, smakowe, ziarniste i mielone. Najchętniej wybierane są kawy mielone, gdyż można je od razu zaparzyć. Jednak znacznie lepiej smakuje kawa świeżo zmielona. Warto zatem zdecydować się na kupno takiego produktu i zakup młynka, który pozwoli szybko zmielić ziarna przed podaniem. Dostępne są kawy ziarniste pochodzące z całego świata. Można je kupić w normalnych sklepach spożywczych lub specjalistycznych sklepach z kawą.

Młynek do kawy – elektryczny czy ręczny?

Młynki do kawy dzielą się na elektryczne i ręczne. Każdy z nich ma swoje zalety. Przede wszystkim młynki elektryczne działają szybciej i można w ciągu kilku chwil zmielić określoną ilość kawy. Dostępne są młynki o różnej mocy i pojemności. Ważne jest wybranie producenta, który oferuje produkt wykonany z wysokiej jakości materiałów. Ręczne młynki są zdecydowanie tańsze. Dodatkowo można w nich mielić także przyprawy, takie jak pieprz czy ziele angielskie. Zarówno w młynku elektrycznym, jak i ręcznym jest możliwość ustawienia grubości mielenia.

Na co zwrócić uwagę wybierając młynek do kawy?

Bez względu na wybór młynka do kawy, należy zwrócić uwagę na funkcje, które mogą wpłynąć na użytkowanie sprzętu. Niektóre z nich pozwolą na idealne zmielenie pysznej kawy, a inne będą zapewniały komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Najważniejszy w młynku do kawy jest nóż. Inaczej będzie mielić młynek ręczny, a inaczej ceramiczny żarnowy czy stalowy. Oczywiście ważna jest pojemność, moc i rozmiar urządzenia. Niekiedy starczy mały młynek do kawy, jeśli będzie korzystać niego jedna osoba. W innym przypadku niezbędne jest wielozadaniowe urządzenie, w którym będzie można zmielić nawet 20 porcji kawy. W przypadku młynka elektrycznego należy zwrócić uwagę na system zabezpieczeń. Powinien być w nim zamontowany bezpiecznik, który chroni przez włączeniem urządzenia z pojemnikiem źle zamontowanym. Z pewnością przyda się także młynek z nóżkami antypoślizgowymi. Osoby, które chciałyby kontrolować stopień zmielenia kawy, powinny zdecydować się na sprzęt z przezroczystą pokrywką.