termometr kuchenny

Jaki powinien być termometr kuchenny?

Termometr kuchenny to bardzo praktyczne narzędzie, które sprawdzi dla Ciebie dokładną gotowość potrawy. Jest bardzo przydatny do robienia karmelu lub bitej śmietany, smażonych potraw, roztopionej czekolady. Niezbędny do precyzyjnych przepisów. Zanim zainwestujesz w termometr do gotowania, poznaj najlepsze termometry do gotowania na rynku.

Zalety stosowania termometrów kuchennych

termometr kuchenny

Jedynym sposobem na dokładne poznanie temperatury wewnętrznej potrawy jest termometr, a dokładniej termometr kuchenny z sondą (dostępny tutaj), która pozwala nam bezpośrednio zmierzyć poziom ciepła w danym przepisie. Smak: podczas gotowania żywności, poziom i czas ekspozycji na ciepło jest zmienną, która może tworzyć różne niuanse smaku i tekstury.

Na przykład zaawansowane metody, takie jak gotowanie próżniowe, wymagają utrzymania środowiska gotowania w stosunkowo niskiej i bardzo stałej temperaturze. Bezpieczeństwo żywności: główną zaletą oferowaną przez regularne stosowanie termometru kuchennego do gotowania żywności w domu jest możliwość dokładnego poznania, czy dana potrawa osiągnęła odpowiednią temperaturę bezpieczeństwa, która zapewnia eliminację szkodliwych bakterii. 

Piekarniki zazwyczaj nie posiadają termometru, który wskazywałby nam rzeczywistą temperaturę pieczonej potrawy i choć zbliżają się do niej, jedynym niezawodnym sposobem, by wiedzieć, czy pieczemy prawidłowo, jest użycie zewnętrznego termometru. Niedrogie: termometry kuchenne są dość niedrogie. Urządzenia do pomiaru temperatury, które rejestrują zmiany w bardzo małych skalach i są najczęściej stosowane w procesach przemysłowych – te modele są zwykle najdroższe.

Rodzaje termometrów kuchennych

Termometry cyfrowe: do wnętrza potrawy wkłada się czujnik o oporze cieplnym, który poprzez cyfrowy wyświetlacz wskazuje temperaturę potrawy. Nie można ich stosować na potrawach w trakcie ich gotowania, należy je stosować, gdy czas przygotowania dobiega końca. Sonda do piekarnika z kablem: dzięki nim można sprawdzić temperaturę potrawy bez konieczności otwierania piekarnika, co jest bardzo korzystne. Większość piekarników ma już wbudowaną sondę temperatury, która jest bezpośrednio podłączona do urządzenia, dzięki czemu można ustawić żądaną temperaturę i otrzymać ostrzeżenie, gdy zostanie ona osiągnięta.

Termometr laserowy: pomiar dokonywany jest za pomocą światła podczerwonego. Ten termometr do żywności wygląda jak mały pistolet, który rzuca wiązkę światła na gotowane jedzenie, aby wykryć promieniowanie cieplne i emisyjność żywności. Chociaż jest to przedstawiane jako wygodna alternatywa, problem polega na tym, że środowisko pomiarowe może pogorszyć dokładność wyników.

Obecnie, w tak zaawansowanym czasie dla gotowania, termometry są zintegrowane z wszelkiego rodzaju naczyniami i urządzeniami. Możemy więc znaleźć nawet sondę termiczną bezprzewodowo zintegrowaną z płytą indukcyjną, która mierzy wewnętrzną temperaturę potraw i przekazuje do płyty ustawienia, które należy zastosować. W ten sposób można uzyskać wysoce profesjonalne rezultaty gotowania w próżni lub przygotowywania bardziej złożonych preparatów.